null

Szpital Południowy – Biała Księga

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Budynek Szpitala Południowego

​​​​​​​Szpital Południowy to inwestycja wyczekiwana od lat przez mieszkańców południowych dzielnic Warszawy i sąsiadujących gmin ościennych. Budowa szpitala rozpoczęła się w grudniu 2016 r. W 2020 r., w związku z trwającą pandemią, władze miasta porozumiały się z Konstantym Radziwiłłem, wojewodą mazowieckim i wspólnie podjęły decyzję, że placówka zostanie oddana do użytku jako tzw. tymczasowy szpital covidowy.

W celu jak najszybszego uruchomienia placówki do leczenia osób zakażonych koronawirusem, prace przy budowie szpitala zostały przyspieszone o blisko pół roku. Warszawa przeznaczyła na budowę Szpitala Południowego niemal 400 mln zł.

Pierwsi pacjenci z potwierdzonym wynikiem COVID-19 trafili do szpitala w połowie lutego 2021 r. 

Po zakończeniu pandemii Warszawa planowała uruchomić w Szpitalu Południowym m.in. oddziały ginekologiczno-położniczy, chirurgii urazowej i ortopedii, chirurgii ogólnej, internę z pododdziałem kardiologicznym. W placówce miały się również znaleźć nowoczesne laboratorium, apteka, nocna i świąteczna opieka zdrowotna oraz przychodnia przyszpitalna. W Szpitalu Południowym będzie działał też system ratownictwa medycznego z SOR oraz własnym lądowiskiem dla helikopterów.

Rząd odbiera miastu Szpital Południowy 

W momencie kiedy w szpitalu tymczasowym tworzono kolejne łóżka covidowe i przyjmowano coraz większą liczbę pacjentów, 26 marca 2021 r. minister zdrowia, na wniosek wojewody mazowieckiego, wydał decyzję o odebraniu Warszawie placówki. Na podstawie tej decyzji kierowanie szpitalem powierzono rządowej pełnomocnik oraz zawieszono dotychczasowe władze placówki. Powodem do wprowadzenia rządowego komisarza była rzekoma niewystarczająca współpraca m.st. Warszawy z rządem przy uruchomianiu kolejnych łóżek covidowych.

Już kilka dni później (2 kwietnia 2021 r.) Warszawa zaskarżyła tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ponadto władze miasta wielokrotnie apelowały do Ministerstwa Zdrowia o zwrot Szpitala Południowego.

Wyrok WSA – decyzja o wprowadzeniu rządowego komisarza nieważna 

29 lipca 2021 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny ogłasza wyrok, że decyzja ministra zdrowia o wprowadzeniu do Szpitala Południowego rządowego komisarza była wydana z rażącym naruszeniem prawa. Po miażdżącym wyroku WSA Warszawa wystąpiła o zwrot Szpitala Południowego.

Aktualnie, po przejęciu zarządzania placówką przez Warszawę, podejmowane są działania w celu jak najszybszego uporządkowania sytuacji w Szpitalu Południowym i niezbędnego przygotowania do czwartej fali epidemii.

Kalendarium korespondencji władz m.st. Warszawy z MUW i MZ w związku z uruchomieniem Szpitala Południowego i utworzeniem w placówce tymczasowego szpitala covidowego

 

Załączniki: