null

Szczepienia przeciwko grypie dla osób w kryzysie bezdomności

Drukuj otwiera się w nowej karcie
starszy mężczyzna

Program polityki zdrowotnej z zakresu szczepień przeciwko grypie sezonowej jako profilaktyki zachorowań w populacji osób bezdomnych przebywających w placówkach zapewniających tymczasowe schronienie dla osób w kryzysie bezdomności dofinansowywanych przez m.st. Warszawę

Głównym celem programu  jest zmniejszenie zachorowalności na grypę i infekcje grypopodobne oraz ograniczenie wskaźnika powikłań z powodu zachorowania na grypę wśród osób przebywających w noclegowniach i schroniskach dla osób w kryzysie bezdomności. Szczepienia organizowane są w ponad 20 noclegowniach i schroniskach dofinansowywanych przez m.st. Warszawę. Program finansowany jest ze środków m.st. Warszawy i jest realizowany cyklicznie.

W ramach programu prowadzona jest także edukacja realizowana w formie pogadanki oraz rozmowy indywidualnej z personelem medycznym, podczas której pacjenci dowiedzą się:

  1. jaka jest definicja grypy,
  2. jak rozpoznawać grypę,
  3. jak można zapobiegać wystąpieniu grypy, w tym działania codziennej profilaktyki,
  4. co to są odczyny poszczepienne, gdzie i do kogo powinny być zgłaszane,
  5. jakie są korzyści z zaszczepienia się przeciw grypie,
  6. na temat niebezpieczeństw jakie niosą ze sobą infekcje wywołane wirusem grypy i ich powikłaniami,
  7. o prawidłowych postawach i zachowaniach przyczyniających się do ograniczenia częstości zachorowań, tj. zasad higieny (częste mycie/dezynfekcja rąk), unikanie miejsc publicznych oraz kontaktu z osobami chorymi.

Informacje o profilaktyce grypy znajdują się także na plakatach w placówkach oraz na ulotkach, które pacjenci otrzymują podczas szczepienia.

Obecnym realizatorem szczepień w sezonie 2022 roku jest:

Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów

Lecznictwa Otwartego Warszawa-Wawer

ul. Strusia 4/8 (04-564 Warszawa)

Uchwała Rady m.st. Warszawy.