
Program polityki zdrowotnej z zakresu szczepień przeciwko grypie sezonowej jako profilaktyki zachorowań w populacji osób bezdomnych przebywających w placówkach zapewniających tymczasowe schronienie dla osób w kryzysie bezdomności dofinansowywanych przez m.st. Warszawę
Głównym celem programu jest zmniejszenie zachorowalności na grypę i infekcje grypopodobne oraz ograniczenie wskaźnika powikłań z powodu zachorowania na grypę wśród osób przebywających w noclegowniach i schroniskach dla osób w kryzysie bezdomności. Szczepienia organizowane są w ponad 20 noclegowniach i schroniskach dofinansowywanych przez m.st. Warszawę. Program finansowany jest ze środków m.st. Warszawy i jest realizowany cyklicznie.
W ramach programu prowadzona jest także edukacja realizowana w formie pogadanki oraz rozmowy indywidualnej z personelem medycznym, podczas której pacjenci dowiedzą się:
- jaka jest definicja grypy,
- jak rozpoznawać grypę,
- jak można zapobiegać wystąpieniu grypy, w tym działania codziennej profilaktyki,
- co to są odczyny poszczepienne, gdzie i do kogo powinny być zgłaszane,
- jakie są korzyści z zaszczepienia się przeciw grypie,
- na temat niebezpieczeństw jakie niosą ze sobą infekcje wywołane wirusem grypy i ich powikłaniami,
- o prawidłowych postawach i zachowaniach przyczyniających się do ograniczenia częstości zachorowań, tj. zasad higieny (częste mycie/dezynfekcja rąk), unikanie miejsc publicznych oraz kontaktu z osobami chorymi.
Informacje o profilaktyce grypy znajdują się także na plakatach w placówkach oraz na ulotkach, które pacjenci otrzymują podczas szczepienia.
Obecnym realizatorem szczepień w sezonie 2022 roku jest:
Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów
Lecznictwa Otwartego Warszawa-Wawer
ul. Strusia 4/8 (04-564 Warszawa)