null

Światowy Dzień Zapalenia Płuc

Drukuj otwiera się w nowej karcie
stetoskop
m.st. Warszawa

Istnieje wiele czynników mogących wpływać na choroby płuc. Wszyscy powinniśmy starać się poznać te czynniki i podjąć działania, aby zachować zdrowe płuca.

Zapalenie płuc to infekcja dróg oddechowych, która jest najczęściej wywoływana przez wirusy lub bakterie. Może przebiegać łagodnie lub powodować stany zagrażające życiu u osób w każdym wieku.

Obchodzony corocznie 12-ego listopada Światowy Dzień Zapalenia Płuc ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat choroby oraz popularyzowanie działań zmniejszających ryzyko zachorowania.

Zapalenie płuc jest najczęstszą zakaźną przyczyną śmierci dzieci na całym świecie. W 2019 r. zapalenie płuc spowodowało zgon 740 180 dzieci w wieku poniżej 5 lat, co stanowi 14% wszystkich zgonów dzieci w wieku poniżej 5 lat. Osoby zagrożone zapaleniem płuc to również osoby dorosłe w wieku powyżej 65 lat oraz osoby z współistniejącymi problemami zdrowotnymi.

Zapaleniu płuc można zapobiegać. Osoby w każdym wieku mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania poprzez następujące działania:

  • Zaszczep się! Szczepienia przeciwko Hib, pneumokokom, odrze, grypie i krztuścowi to najskuteczniejszy sposób zapobiegania zapaleniu płuc.
  • Myj ręce! Odpowiednia higiena i częste mycie rąk, zwłaszcza podczas opieki nad chorymi lub po oczyszczeniu nosa, zapobiegnie rozprzestrzenianiu się zarazków.
  • Zajmij się czynnikami środowiskowymi! Zmniejsz zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach, poprzez np.: wymianę pieca czy rzucając palenie.
  • Utrzymuj zdrowy styl życia! Odżywiaj się zdrowo, odpoczywaj i regularnie ćwicz.

Miasto stołeczne Warszawa bierze udział w światowej kampanii „PneumoLight” na rzecz podniesienia świadomości społecznej o zagrożeniach związanych z zapaleniem płuc.

Z tej okazji, 12 listopada w Światowy Dzień Zapalenia Płuc, w godz. 21:00-22:00 zostanie podświetlony na niebiesko Most Śląsko-Dąbrowski jako symbol wsparcia walki z zapaleniem płuc.