null

Światowy Dzień Wzroku

Drukuj otwiera się w nowej karcie
otwarte oko

Co roku, w drugi czwartek października, obchodzimy Światowy Dzień Wzroku. To doskonała okazja do tego, aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat wad wzroku, jak również podkreślenia ogromnej roli, jaką w procesie leczenia wad wzroku odgrywa właściwa profilaktyka.

Światowy Dzień Wzroku obchodzony jest z inicjatywy międzynarodowej koalicji VISION 2020, która zrzesza blisko 30 różnych organizacji, w tym Międzynarodową Agencję do Zapobiegania Ślepocie (IAPB) oraz Światową Organizację Zdrowia (WHO). Inicjatywa powstała po to, by promować wiedzę na temat wad wzroku i podkreślać ogromne znaczenie odpowiedniej profilaktyki w zapobieganiu i wczesnym wykrywaniu chorób oczu.

Obchody Światowego Dnia Wzroku to dobra okazja do zapoznania się z najczęściej występującymi wadami wzroku. Za wadę wzroku uznaje się sytuację gdy oko nie jest w stanie w prawidłowy sposób tworzyć zogniskowanego obrazu na plamce żółtej. Pacjent odbiera to jako złe lub niewyraźne widzenie. Do najpopularniejszych wad wzroku zalicza się: krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm, starczowzroczność.

Na całym świecie co najmniej 2,2 miliarda ludzi ma wadę wzroku do bliży lub dali. W liczbie co najmniej 1 miliara – czyli prawie połowie – przypadkom zaburzenia wzroku można było zapobiec lub należy je jeszcze rozwiązać.

Wśród tego 1 miliarda ludzi głównymi schorzeniami powodującymi upośledzenie widzenia do dali lub ślepotę są zaćma (94 miliony), wada refrakcji (88,4 miliona), zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (8 milionów), jaskra (7,7 miliona), retinopatia cukrzycowa (3,9 miliona ). Główną przyczyną zaburzeń widzenia do bliży jest starczowzroczność (826 mln).

W przypadku braku szybkiego wykrycia, ograniczenie lub brak wzroku może mieć długoterminowe skutki osobiste i ekonomiczne. Zaburzenia wzroku dotykają ludzi w każdym wieku, w większości osoby powyżej 50. roku życia. Małe dzieci z poważnymi zaburzeniami wzroku o wczesnym początku mogą osiągać niższy poziom osiągnięć edukacyjnych, a u dorosłych często wpływają na jakość życia poprzez niższą produktywność.

Wady wzroku można korygować. Najczęściej używa się do tego celu okularów lub soczewek kontaktowych, ale nie tylko. Wady wzroku można korygować również za pomocą laserowej korekcji wzroku.

Dzięki odpowiedniej profilaktyce, można wcześnie wykryć wadę, tym samym, ograniczając ryzyko pojawienia się poważniejszych chorób oczu aż o 85%.

  • Pamiętaj o regularnych badaniach

Profilaktyka to podstawa. Okulistę należy odwiedzać raz na rok (dotyczy to osób ze stwierdzoną wadą wzroku lub chorobą oczu) lub raz na dwa lata (dotyczy to osób, które do tej pory nie miały zdiagnozowanych żadnych schorzeń ze strony narządu wzroku).

  • Korzystaj z zaleceń specjalisty

Osoby, które mają wadę wzroku, powinny stosować metodę korekcji zaleconą przez okulistę lub optometrystę. W przeciwnym razie może dojść do pogłębienia wady.

  • Pamiętaj o zasadach pracy przy komputerze

Praca przy komputerze jest męcząca dla wzroku, dlatego należy pamiętać o: częstym mruganiu, robieniu regularnych przerw od ekranu i zachowaniu optymalnej odległości od monitora. Przyjęło się, że co 30 minut należy oderwać wzrok od komputera na co najmniej 30 sekund i skupić go na czymś, co znajduje się w dali, a następnie intensywnie mrugać. Takie działanie nawilży oczy i skutecznie je odpręży.

  • Korzystaj z okularów z filtrem

W słoneczne dni należy zakładać okulary z filtrem, który ochroni oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym.

  • Stosuj dietę dobrą dla oczu

Niektóre składniki pozytywnie wpływają na kondycję oczu, dlatego warto je włączyć do codziennej diety. Mowa o: witaminach A i E, cynku, kwasach omega-3, luteinie i beta-karotenie.

Warto wcielić w życie podane wyżej dobre praktyki, co pozwoli zadbać o narząd wzroku i pomoże uniknąć groźnych chorób.

Źródło:

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/blindness-and-visual-impairment

https://www.optegra.com.pl/blog-optegra/13-pazdziernika-swiatowy-dzien-wzroku