null

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

Drukuj otwiera się w nowej karcie
rozsypane owoce, kostki cukru, strzykawka, glukometr

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą obchodzony jest 27 czerwca, czyli w rocznicę odkrycia insuliny przez Fredericka Bantinga.

Około 422 milionów ludzi na całym świecie choruje na cukrzycę, a 1,5 miliona zgonów każdego roku jest bezpośrednio związanych z tą chorobą. Zarówno liczba zachorowań, jak i częstość występowania cukrzycy stale rosną. Zgodnie z opublikowanym przez WHO Światowym raportem na temat cukrzycy, do 2030 r. będzie ona siódmą z najczęstszych przyczyn zgonów.

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, która pojawia się gdy trzustka nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub gdy organizm nie jest w stanie efektywnie wykorzystać produkowanej przez siebie insuliny (hormonu regulującego poziom glukozy we krwi).

Cukrzyca typu 1 charakteryzuje się niedoborem produkcji insuliny i wymaga codziennego podawania insuliny. Objawy cukrzycy typu 1 obejmują potrzebę częstego oddawania moczu, pragnienie, ciągły głód, utratę wagi, zmiany widzenia i zmęczenie. 

Cukrzyca typu 2 wpływa na sposób, w jaki organizm wykorzystuje cukier (glukozę) jako źródło energii. Uniemożliwia organizmowi prawidłowe wykorzystanie insuliny, co może prowadzić do wysokiego poziomu cukru we krwi. Czynniki, które przyczyniają się do rozwoju cukrzycy typu 2, to m.in.  nadwaga, niewystarczającą ilość ruchu. Objawy mogą być podobne do objawów cukrzycy typu 1, ale często są mniej wyraźne, co wydłuża czas zdiagnozowania choroby. Do niedawna ten typ cukrzycy występował tylko u dorosłych, obecnie coraz częściej występuje również u dzieci.

Wczesna diagnoza jest ważna, ponieważ zapobiega najgorszym skutkom choroby. Z biegiem czasu cukrzyca może uszkodzić naczynia krwionośne w sercu, oczach, nerkach i nerwach. Osoby z cukrzycą są bardziej narażone na problemy zdrowotne, w tym zawał serca, udar mózgu, niewydolność nerek, utrata wzroku, stopa cukrzycowa. Najlepszym sposobem wczesnego wykrycia cukrzycy są regularne kontrole i badania krwi u lekarza.

Zapobieganie lub opóźnienie wystąpienia cukrzycy typ 2 wiąże się ze zmianą stylu życia. Aby zapobiec cukrzycy typu 2 i jej powikłaniom, należy: osiągnąć i utrzymać odpowiednią masę ciała, być aktywnym fizycznie (co najmniej 30 minut umiarkowanych ćwiczeń każdego dnia), stosować racjonalną i zbilansowaną dietę (unikać cukrów prostych i tłuszczów nasyconych), zaprzestać palenia tytoniu.

 

https://www.gov.pl/web/psse-opatow/27-czerwca-w-rocznice-odkrycia-insuliny-obchodzimy-swiatowy-dzien-walki-z-cukrzyca

https://www.who.int/health-topics/diabetes#tab=tab_1

https://www.zozmswia.bialystok.pl/pl/aktualnosci/27-czerwca-swiatowy-dzien-walki-z-cukrzyca.html