Światowy Dzień Osób z Chorobą Parkinsona

czerwony tulipan

11 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Chorobą Parkinsona, na którą w Polsce choruje już ponad 90 tys. osób. Celem corocznych obchodów jest zwiększenie świadomości na temat tej choroby, wsparcie pacjentów i ich rodzin oraz zmniejszenie dyskryminacji w miejscach pracy.

Szacuje się, że do 2040 roku na świecie będzie 12 mln chorych na Parkinsona – dwa razy więcej niż dziś. W Polsce jest ich ponad 90 tys., a co roku stawianych jest około 8 tys. nowych rozpoznań - informuje w komunikacie prasowym Polskie Towarzystwo Neurologiczne (PTN).

Choroba Parkinsona jest chorobą neurodegeneracyjną spowodowaną zanikiem wytwarzających dopaminę komórek nerwowych w mózgu. To sprawia, że stężenie dopaminy w mózgu nie jest wystarczające. Dopamina zaś to neuroprzekaźnik odpowiedzialny za prawidłowe przesyłanie sygnałów umożliwiających pracę mięśni. Wskutek mniejszego stężenia dopaminy pojawiają się objawy takie jak zmęczenie, spowolnienie i niezgrabność ruchów, drżenie rąk, często mylone ze zmianami reumatycznymi, przebytym udarem mózgu, guzem mózgu, czy depresją.

Coraz poważniejsze zmiany w mózgu skutkują upośledzeniem czynności poznawczych i nasileniem objawów. Pojawiają się dodatkowo: zaburzenia równowagi, pochylona do przodu sylwetka, trudności z wykonywaniem codziennych czynności jak mycie, jedzenie, ubieranie. W zaawansowanym stadium choroby, która dotyczy w Polsce około 20 proc. pacjentów, potrzebna jest pomoc i opieka osób bliskich, często niezbędna przez 24 godziny na dobę.

Chociaż nie ma lekarstwa to obecne leki, leczenie chirurgiczne i inne terapie mogą leczyć objawy choroby Parkinsona. Postępowanie niefarmakologiczne, takie jak rehabilitacja, może przynieść ulgę. Specyficzne rodzaje fizjoterapii, w tym trening siłowy, trening chodu i równowagi oraz hydroterapia, mogą pomóc w poprawie funkcjonowania i jakości życia osób z chorobą Parkinsona. Mogą również zmniejszyć obciążenie opiekunów.

Choroba Parkinsona nie wpływa znacząco na długość życia, ale zdecydowanie pogarsza jego jakość. Rozpoznanie i wdrożenie leczenia na wczesnym etapie choroby pozwala ją efektywnie kontrolować przez wiele lat. Chory może wówczas być czynny zawodowo i kontynuować swoje aktywności. Na całym świecie niepełnosprawność i zgony z powodu choroby Parkinsona rosną szybciej niż w przypadku jakiegokolwiek innego zaburzenia neurologicznego.

Głównym celem corocznych obchodów jest  zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat choroby Parkinsona, a także wsparcie pacjentów i ich rodzin w walce z trudnościami, jakich doświadczają w codziennym życiu w związku z chorobą.

Symbolem Światowego Dnia Osób z Chorobą Parkinsona na całym świecie jest czerwony tulipan.

Źródło: