null

Światowy Dzień Cukrzycy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
rozsypany cukier, truskawka
m.st. Warszawa

Głównym celem, ustanowionego na 14 listopada, Światowego Dnia Cukrzycy jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na przyczyny powstawania choroby, sposoby leczenia oraz powikłania jakie mogą wystąpić, kiedy cukrzyca nie będzie zdiagnozowana i odpowiednio leczona.

Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna, charakteryzująca się podwyższonym poziomem glukozy we krwi, która z czasem prowadzi do uszkodzenia serca, naczyń krwionośnych, oczu, nerek i nerwów. Cukrzyca prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji. Zgodnie z raportem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest główną przyczyną ślepoty, niewydolności nerek, zawałów serca, udaru mózgu i amputacji kończyn dolnych. Przez długi czas może nie zostać zdiagnozowana, co prowadzi do zbyt późnego rozpoczęcia leczenia.

Cukrzyca typu 1 (wcześniej znana jako insulinozależna, młodzieńcza lub dziecięca) charakteryzuje się niewystarczającą produkcją insuliny przez trzustkę. W związku z tym wymaga jej codziennego podawania. Do głównych objawów cukrzycy typu 1 możemy zaliczyć: nadmierne wydalanie moczu, zwiększone pragnienie, ciągły głód, utratę masy ciała, zaburzenia widzenia, zmęczenie.

Cukrzyca typu 2 (dawniej nazywana insulinoniezależną) wynika z nieefektywnego stosowania insuliny przez organizm. Ponad 95% osób z cukrzycą ma cukrzycę typu 2. Ten typ cukrzycy jest w dużej mierze wynikiem nadwagi i braku aktywności fizycznej. Objawy mogą być podobne do objawów cukrzycy typu 1, ale często są mniej wyraźne. W rezultacie chorobę można zdiagnozować kilka lat po wystąpieniu powikłań. Do niedawna ten typ cukrzycy był obserwowany tylko u dorosłych, ale obecnie coraz częściej występuje również u dzieci.

Punktem wyjścia do dobrego życia z cukrzycą jest wczesna diagnoza – im dłużej osoba żyje z niezdiagnozowaną i nieleczoną cukrzycą, tym gorsze mogą być jej rokowania. Wczesną diagnozę można postawić poprzez regularne badanie stężenia glukozy we krwi, które może zlecić lekarz rodzinny (POZ).

Leczenie cukrzycy obejmuje stosowanie odpowiedniej diety i aktywność fizyczną, obniżenie poziomu glukozy we krwi oraz redukcję innych znanych czynników ryzyka wpływających na uszkodzenie naczyń krwionośnnych np. palenie tytoniu.  Wykazano, że zmiany nawyków związanych ze stylem życia są skuteczne w zapobieganiu lub opóźnianiu wystąpienia cukrzycy typu 2. Aby zapobiec cukrzycy typu 2 i jej powikłaniom, należy:

  • osiągnąć i utrzymać należną masę ciała;
  • być aktywnym fizycznie – wykonuj co najmniej 30 minut regularnej aktywności o umiarkowanej intensywności przez większość dni tygodnia. Większa aktywność jest wymagana do redukcji masy ciała;
  • stosować  racjonalną i zbilansowaną dietę - unikać cukrów prostych i tłuszczów nasyconych, spożywania nadmiernej liczby posiłków, pamiętać o stałych porach posiłków, uwzględniać większą ilość warzyw i owoców w diecie; 
  • zaprzestać palenia tytoniu – palenie zwiększa ryzyko cukrzycy i chorób układu krążenia.

W ramach cyklicznej akcji Narodowego Funduszu Zdrowia pn. „Środy z profilaktyką” zachęcamy do zapoznania się z materiałami na temat cukrzycy m.in. codziennej profilaktyki