Profilaktyka chorób układu moczowo-płciowego u mężczyzn

Na zdjęciu lekarza badający mężczyznę.
m.st. Warszawa

Szacuje się, że co trzeci mężczyzna zachoruje na nowotwór układu moczowo-płciowego. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, zarówna jeśli chodzi o dbanie o zdrowie, jak również poddawanie się badaniom okresowym.

W 2021 r. w Warszawie na nowotwory zmarło 2261 mężczyzn. Co dziesiąty zgon spowodowany był nowotworem złośliwym gruczołu krokowego, a co piętnasty nowotworem złośliwym pęcherza moczowego.

Nowotwory układu moczowo-płciowego należą do najczęstszych przyczyn zgonów. Poza rakiem prostaty i nowotworami pęcherza moczowego zalicza się do nich również nowotwory: nerki, jądra i prącia.

Do podstawowych czynników ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na jeden z wymienionych nowotworów zalicza się:

• nieprawidłową dietę,
  • brak aktywności ruchowej,
  • palenie tytoniu.

Innym czynnikiem, na który nie mamy wpływu jest wiek. Nowotwór złośliwy gruczołu krokowego, nowotwór pęcherza moczowego, nowotwór nerki występują najczęściej u mężczyzn po 50 roku życia.

Dlatego zachęcamy do cyklicznego wykonywania badań po ukończeniu 40 roku życia. Badania na oznaczenie PSA, czy też USG jamy brzusznej może zlecić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (rodzinny). Pierwsze z badań wykonywane jest na podstawie laboratoryjnej oceny próbki krwi. Drugie przeprowadzane jest aparatem ultrasonograficznym i polega na ocenie stan narządów wewnętrznych jamy brzusznej,  m.in. nerek, wątroby, pęcherzyka żółciowego, śledziony i innych. Trwa ono kilka minut i jest całkowicie bezbolesne.

Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na pojawienie się następujących dolegliwości:

• częste oddawanie moczu, słaby, przerywany strumień moczu, obecność krwi w moczu, parcie na pęcherz, nietrzymanie moczu, ból i pieczenie podczas mikcji, ból podbrzusza, zaburzenia erekcji, obecność krwi w spermie, całkowite zatrzymanie moczu;
  • krwiomocz o charakterze nawracający lub stałym, częste i bolesne oddawanie moczu, zaburzenia mikcji, ból pleców i ból miednicy;
  • nagły spadek wagi,  utrata apetytu,  niedokrwistość i związane z nią zwiększone zmęczenie;
  • pojawienie się w jądrze twardego guzka, czasem twarde staje się całe jądro, jądro może też się powiększać:
  • zmiana skóry na prąciu: może zmienić kolor, stać się cieńsza lub może dojść do uwypuklenia tkanek okolicy, owrzodzenie (nadżerka) lub guzek na prąciu.

Wystąpienie któregokolwiek z wyżej wymienionych objawów należy skonsultować z lekarzem.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z materiałami przygotowanymi na ten temat przez Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach cyklu „Środa z profilaktyką”. Wypowiedź eksperta – lek. med. Kamila Kucia, specjalisty onkologii klinicznej, dostępna jest na stronie Nardodowego Funduszu Zdrowia.