null

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Inhalator

Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest powszechną chorobą układu oddechowego, która dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Można jej zapobiegać i leczyć.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Szacuje się, że w Polsce na POChP choruje około 2 miliony osób. W Warszawie w 2021 roku zgony spowodowane chorobami układu oddechowego stanowiły ponad 7% ogółu zgonów mieszkańców (24 016 osób).

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) – jest to powszechnie występująca, przewlekła choroba, cechująca się utrwalonym ograniczeniem przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe. Powiązana jest z nadmierną reakcją zapalną w płucach i oskrzelach powstałą w związku ze szkodliwym działaniem pyłów i gazów. Wraz z postępem choroby ludziom coraz trudniej jest wykonywać swoje codzienne czynności, często z powodu duszności. Ciężkie nawroty mogą zagrażać życiu.

Głównymi czynnikami mogącymi wpłynąć na powstanie choroby są:

 • palenie tytoniu lub bierne narażenie na palenie;
 • narażenie zawodowe na pyły, opary lub chemikalia;
 • zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach:
 • zdarzenia we wczesnym okresie życia, takie jak słaby wzrost w macicy, wcześniactwo i częste lub ciężkie infekcje dróg oddechowych w dzieciństwie, które uniemożliwiają maksymalny wzrost płuc;
 • astma w dzieciństwie; 

rzadki stan genetyczny zwany niedoborem alfa-1 antytrypsyny, który może powodować POChP w młodym wieku.

Do typowych objawów POChP zalicza się:

 • duszność lub trudności w oddychaniu,
 • przewlekły kaszel, często z flegmą,
 • zmęczenie.

W przypadku zauważenia, któregokolwiek z niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (rodzinnym), w celu przebadania swoich płuc. Podstawowym badaniem określającym ich stan jest spirometria, czyli pomiar pojemności płuc. Diagnostyka POChP jest dość łatwa, a samo badanie jest bardzo proste — najpierw wydychamy powietrze, a potem nabieramy jak najwięcej powietrza w płuca. Do ust bierzemy jednorazowy ustnik połączony ze spirometrem. Przez 6 sekund wydychamy powietrze i dzięki temu zmierzona zostaje pojemność życiowa płuc, czyli największa objętość powietrza, jaką człowiek może nabrać w płuca po najgłębszym wdechu.

Istnieje kilka działań, które osoby z POChP mogą podjąć, aby poprawić ogólny stan zdrowia i pomóc w kontrolowaniu POChP:

 • rzucić palenie:
 • regularnie ćwiczyć; 
 • zaszczepić się przeciwko zapaleniu płuc (pneumokokom), grypie i koronawirusowi. 

Obecnie w niektórych poradniach podstawowej opieki zdrowotnej realizowany jest program profilaktyki chorób odtytoniowych (w tym POChP). Szczegółowe informacje znajdują się w serwisie pacjent.gov.pl.

Zachęcamy również do obejrzenia wypowiedzi eksperta – dr. n. med. Piotra Dąbrowieckiego na temat POChP w ramach cyklu “Środa z profilaktyką” Nardowego Funduszu Zdrowia.