null

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią

Drukuj otwiera się w nowej karcie
matka karmiąca dziecko piersią

Od 26 maja do 1 czerwca obchodzony jest Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią. Tydzień ten zaczyna Dzień Matki, a kończy Dzień Dziecka. Karmienie piersią to sposób żywienia noworodków i niemowląt, który zapewnia im właściwy rozwój i optymalny stan zdrowia.

Pokarm kobiecy ma unikalne właściwości – zawiera wszystko, co jest potrzebne, by dziecko rozwijało się prawidłowo w pierwszym okresie życia, a jego skład dostosowuje się do potrzeb rosnącego malucha. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje karmienie piersią jako „złoty standard” żywienia niemowląt przez pierwsze 6 miesięcy życia. Po tym okresie zaleca kontynuowanie karmienia piersią z równoległym rozszerzaniem diety malucha.

Karmienie piersią sprzyja prawidłowemu rozwojowi dziecka ponieważ wspomaga układ odpornościowy, zmniejsza ryzyko alergii, rzadziej powoduje kolki, zmniejsza ryzyko wystąpienia nadwagi i otyłości oraz wielu chorób niezakaźnych, (cukrzycy typu 1 i typu 2), zmniejsza ryzyko rozwoju niektórych rodzajów nowotworów, (białaczki limfatycznej i szpikowej), zmniejsza ryzyko hospitalizacji w pierwszym roku życia dziecka i związanego z tym stresu. Ssanie piersi sprzyja ćwiczeniu mięśni twarzy i jamy ustnej, co pozytywnie wpływa na rozwój mowy u dziecka. Najważniejszą zaletą karmienia piersią jest budowanie więzi z matką.

Zalety zdrowotne karmienia piersią dla kobiety to przede wszystkim zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka sutka, jajników i osteoporozy w starszym wieku, zmniejszenie ryzyka pojawienia się nadciśnienia tętniczego i rozwoju cukrzycy, szybsze obkurczanie macicy oraz zmniejszenie ryzyka krwotoku poporodowego i niedokrwistości z powodu niedoboru żelaza. Wydzielanie hormonu oksytocyny podczas karmienia sprzyja właściwej opiece i nawiązaniu prawidłowych relacji z dzieckiem oraz zmniejsza napięcie i stres u kobiety.

 

Źródło:

https://www.gov.pl/web/psse-ostrow-mazowiecka/tydzien-promocji-karmienia-piersia

https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/ogolnopolski-tydzien-promocji-karmienia-piersia,8209.html