null

26 stycznia - Ogólnopolski Dzień Transplantacji

Drukuj otwiera się w nowej karcie
26.01.2023 - 31.01.2023
Personel medyczny przeprowadzający zabieg operacyjny.

Ogólnopolski Dzień Transplantacji przypada w rocznicę pierwszego w Polsce udanego przeszczepu nerki pobranej od osoby zmarłej. Operacja była przeprowadzona w Akademii Medycznej w Warszawie (obecnie Warszawski Uniwersytet Medyczny) pod kierownictwem:
• prof. Jana Nielubowicza – zespół I Kliniki Chirurgicznej i
• prof. Tadeusza Orłowskiego - zespół I Kliniki Chorób Wewnętrznych.

W tym dniu upowszechniana jest idea transplantacji w społeczeństwie, pobudzane i rozwijane są aktywności donacyjne oraz podnoszona świadomości społeczna w obszarze transplantologii. Przeszczepianie narządów jest metodą ratowania życia. Polega na wszczepieniu biorcy narządu lub tkanek pochodzących od innego człowieka. Dla osób ze skrajną niewydolnością serca, płuc czy wątroby przeszczepienie narządu jest jedyną skuteczną metodą ratującą życie, podobnie jak przeszczep szpiku w przypadku nieuleczalnych chorób szpiku (w tym różnych rodzajów białaczek).

W Polsce pierwsze udane zabiegi miały miejsce:

  • 1966 r. – przeszczepienie nerki,
  • 1985 r. – przeszczepienie serca,
  • 1988 r. – jednoczesne przeszczepienie nerki i trzustki,
  • 1990 r. – przeszczepienie wątroby.

Obecnie możliwe jest również przeszczepianie ręki, twarzy, narządów szyi (krtań, tchawica, gardło, przełyk, tarczyca). Dotychczas przeszczepiono prawie 40 tys. narządów w Polsce. Według danych POLTRANSPLANTU - państwowej jednostki budżetowej sprawującej centrum organizacyjno-koordynacyjne do spraw transplantacji, w 2021 r do przeszczepów pobrano 1456 narządów (774 nerki, 304 wątroby, 205 serc, 152 płuca, 20 trzustek, 1 przeszczep wielotkankowy narządów szyi). Od żywych dawców narządów dokonano 64 pobrania, z czego 44 to pobrania nerki, a 20 to fragmenty wątroby. Przeszczepiono 1356 narządów (726 nerek, 20 trzustek, 277 wątrób, 200 serc, 132 płuca oraz 1 wielotkankowy narząd szyi).

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, jeżeli ktoś za życia nie wyraził sprzeciwu, lekarze mogą po śmierci pobrać od niego narządy i tkanki. Zgoda rodziny nie jest wymagana. Jednak w praktyce lekarze zawsze rozmawiają o pobraniu narządów z najbliższymi zmarłego. Każdy kto chciałby po śmierci, aby jego organy mogły uratować innemu człowiekowi życie może wydrukować i wypełnić oświadczenie, które będzie miało charakter informacyjny dla rodziny i lekarzy.