null

Gabinety ginekologiczne dla osób z niepełnosprawnościami

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Gabinet ginekologiczny dla pacjentek z niepełnosprawnościami w szpitalu Praskim

W dwóch miejskich szpitalach – Szpitalu Praskim pw. Przemienienia Pańskiego Sp. z o.o. i Szpitalu Solec Sp. z o.o. – funkcjonują gabinety ginekologiczne przystosowane do przyjmowania pacjentek z niepełnosprawnościami. Ułatwieniem jest nie tylko sprzęt, ale przede wszystkim forma zapisów i przebieg samej wizyty lekarskiej.

Specjalne szkolenia

Uruchomienie gabinetów poprzedzone zostało cyklem szkoleń personelu medycznego: lekarzy, pielęgniarek i położnych, prowadzonych przez Fundację „Kulawa Warszawa”. Dzięki nim personel poznał indywidualne potrzeby i trudności, jakich mogą doświadczać osoby z każdego rodzaju niepełnosprawnościami (ruchową, wzroku, słuchu i mowy, intelektualną, neurologiczną, psychiczną) po to, aby w jak najbardziej dogodny dla danej grupy sposób, zaopiekować się pacjentkami. Wykłady teoretyczne zostały wzbogacone o ćwiczenia pozwalające doświadczyć niepełnosprawności z wykorzystaniem m.in. opasek na oczy, słuchawek, wózków, symulatorów niedowidzenia i ograniczenia ruchowego.

Wygodne zapisy i indywidualny opiekun

Wizyty w obu szpitalach są umawiane indywidualnie – każda jest dostosowywana do potrzeb i oczekiwań pacjentek. Żeby umówić się na wizytę w Szpitalu Praskim, należy kontaktować się mailowo: przyjazny@szpitalpraski.pl lub telefonicznie pod numerem 22 555 12 34 (czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00).

Wizytę w Szpitalu Solec należy umówić pisząc na adres: przyjazny@cmsolec.pl lub dzwoniąc pod numer 883 700 972 (czynny od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 do 15.00).

W obu placówkach gabinety wyposażone są w fotele przystosowane do wymogów pacjentek z niepełnosprawnością ruchową.

Po uzyskaniu zgłoszenia pracownik szpitala kontaktuje się z pacjentką ustalając zakres niezbędnej pomocy dostosowany do niepełnosprawności. Możliwa jest  m.in.:

  • pomoc przy wysiadaniu/wsiadaniu z samochodu przed szpitalem (wyjęcie wózka, pomoc w wejściu do szpitala);
  • spotkanie w określonym miejscu szpitala i pomoc w dotarciu do odpowiedniego gabinetu;
  • tłumacz języka migowego;
  • dodatkowa asysta przy badaniu (pomoc przy przesiadaniu, rozbieraniu, itp.);
  • specjalny podnośnik do przejścia z wózka na fotel ginekologiczny;
  • inne wskazane przez pacjentkę.

Funkcjonowanie gabinetów w obu szpitalach finansowane jest z budżetu m.st. Warszawy w wysokości 1,1 mln zł rocznie.

Gabinety ginekologiczne dla osób z niepełnosprawnościami – tłumaczenie na Polski Język Migowy 

Sprawdź lokalizację na mapie