
W dwóch miejskich szpitalach – Szpitalu Praskim pw. Przemienienia Pańskiego Sp. z o.o. i Szpitalu Solec Sp. z o.o. – funkcjonują gabinety ginekologiczne przystosowane do przyjmowania pacjentek z niepełnosprawnościami. Ułatwieniem jest nie tylko sprzęt, ale przede wszystkim forma zapisów i przebieg samej wizyty lekarskiej.
Specjalne szkolenia
Uruchomienie gabinetów poprzedzone zostało cyklem szkoleń personelu medycznego: lekarzy, pielęgniarek i położnych, prowadzonych przez Fundację „Kulawa Warszawa”. Dzięki nim personel poznał indywidualne potrzeby i trudności, jakich mogą doświadczać osoby z każdego rodzaju niepełnosprawnościami (ruchową, wzroku, słuchu i mowy, intelektualną, neurologiczną, psychiczną) po to, aby w jak najbardziej dogodny dla danej grupy sposób, zaopiekować się pacjentkami. Wykłady teoretyczne zostały wzbogacone o ćwiczenia pozwalające doświadczyć niepełnosprawności z wykorzystaniem m.in. opasek na oczy, słuchawek, wózków, symulatorów niedowidzenia i ograniczenia ruchowego.
Wygodne zapisy i indywidualny opiekun
Wizyty w obu szpitalach są umawiane indywidualnie – każda jest dostosowywana do potrzeb i oczekiwań pacjentek. Żeby umówić się na wizytę w Szpitalu Praskim, należy kontaktować się mailowo: przyjazny@szpitalpraski.pl lub telefonicznie pod numerem 22 555 12 34 (czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00).
Wizytę w Szpitalu Solec należy umówić pisząc na adres: przyjazny@cmsolec.pl lub dzwoniąc pod numer 883 700 972 (czynny od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 do 15.00).
W obu placówkach gabinety wyposażone są w fotele przystosowane do wymogów pacjentek z niepełnosprawnością ruchową.
Po uzyskaniu zgłoszenia pracownik szpitala kontaktuje się z pacjentką ustalając zakres niezbędnej pomocy dostosowany do niepełnosprawności. Możliwa jest m.in.:
- pomoc przy wysiadaniu/wsiadaniu z samochodu przed szpitalem (wyjęcie wózka, pomoc w wejściu do szpitala);
- spotkanie w określonym miejscu szpitala i pomoc w dotarciu do odpowiedniego gabinetu;
- tłumacz języka migowego;
- dodatkowa asysta przy badaniu (pomoc przy przesiadaniu, rozbieraniu, itp.);
- specjalny podnośnik do przejścia z wózka na fotel ginekologiczny;
- inne wskazane przez pacjentkę.
Funkcjonowanie gabinetów w obu szpitalach finansowane jest z budżetu m.st. Warszawy w wysokości 1,1 mln zł rocznie.
Gabinety ginekologiczne dla osób z niepełnosprawnościami – tłumaczenie na Polski Język Migowy
Sprawdź lokalizację na mapie