null

8 listopada Ogólnopolski Dzień Osób Dializowanych

Drukuj otwiera się w nowej karcie
08.11.2022 - 08.11.2022
przedramię z woreczkiem krwi

8 listopada 1958 r. w Poznaniu wykonano w Polsce pierwszą hemodializę. Ale dopiero w 2021 roku postanowiono upamiętnić to wydarzenie i ustanowić Ogólnopolski Dzień Chorób Dializowanych.

Ustanowienie święta jest rezultatem wspólnych wysiłków organizacji związanych z opieką nefrologiczną – Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych i środowisk pacjenckich. Celem inicjatywy jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na problemy i potrzeby chorego dializowanego oraz podnoszenie świadomości na temat profilaktyki i leczenia chorób nerek.

Hemodializa stosowana jest u pacjentów, których nerki funkcjonują nieprawidłowo. Ma na celu usunięcie toksyn znajdujących się we krwi chorego. Metoda ta nazywana jest przez specjalistów „sztuczną nerką”, ponieważ bazuje na leczeniu nerkozastępczym. To najpopularniejsza w Polsce metoda leczenia tego typu schorzeń. Leczenie hemodializami wymaga dyscypliny ze strony chorego, zwłaszcza w zakresie ograniczonego spożywania wody i soli oraz konieczności regularnego zgłaszania się na zabieg w wyznaczonych terminach. Dzięki postępom technicznym oraz wiedzy medycznej chorzy mogą być leczeni hemodializami przez wiele lat (niekiedy nawet kilkadziesiąt) przy zachowanej dobrej jakości życia.

Obecnie w Polsce dializowanych jest ponad 20 tys. osób.