null

4 października Światowy Dzień Onkologii

Drukuj otwiera się w nowej karcie
04.10.2022 - 04.10.2022

Obchody Światowego Dnia Onkologii są okazją do zwrócenia społecznej uwagi na profilaktykę nowotworów w życiu codziennym, a także na problemy osób zmagających się z chorobami onkologicznymi.

Rozwój choroby nowotworowej w organizmie człowieka trwa od kilku do kilkunastu lat.  Najpierw musi zadziałać czynnik powodujący niepożądane zmiany w komórce, która następnie namnażając się tworzy guza nowotworowego. Nieprawidłowe komórki powstają w ciele człowieka w ciągu całego życia, ale zdrowy organizm potrafi sam zniszczyć źle działającą komórkę.

Wraz z rozwojem cywilizacji i skażeniem środowiska naturalnego człowieka wzrasta zachorowalność na nowotwory, które stały się chorobami cywilizacyjnymi. Dlatego niezwykle ważne jest podejmowanie działań sprzyjających zdrowiu oraz stosowanie profilaktyki medycznej. W celu zwrócenia uwagi społeczeństwa na czynniki niesprzyjające zdrowiu powstał „Europejski kodeks walki z rakiem”, w którym m.in. zaleca się unikania palenia tytoniu i picia alkoholu, utrzymywanie prawidłowej masy ciała i stosowanie zdrowej diety oraz podejmowanie aktywności fizycznej.

Wykrycie nowotworu we wczesnym stadium znacznie zwiększa szansę pełnego powrotu do zdrowia, stąd niezwykle ważną jest  kontrola stanu zdrowia i branie udziału w badaniach przesiewowych. Możemy więc uniknąć części zachorowań, pod warunkiem prowadzenia właściwego - prozdrowotnego trybu życia.