null

29 października Międzynarodowy Dzień Łuszczycy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
29.10.2022 - 29.10.2022
ramię ze zmianami łuszczycowymi

Od 2004 roku z inicjatywy Międzynarodowej Federacji Chorych na Łuszczycę (IFPA) oraz samych chorych na łuszczycę na całym świecie obchodzi się Międzynarodowy Dzień Łuszczycy (World Psoriasis Day).

Łuszczyca jest zapalną chorobą niezakaźną o podłożu autoimmunologicznym – choruje na nią od 0,1 do 11 proc. społeczeństwa, w Polsce ponad milion osób. Wbrew obiegowej opinii nie jest to choroba skóry, ale choroba ogólnoustrojowa, która atakuje cały organizm i może nieść poważne konsekwencje. Dlatego bardzo ważna jest właściwa diagnostyka oraz wdrożenie skutecznego leczenia i zmiana stylu życia. Bez względu na rodzaj choroby – można wyróżnić łuszczycę skóry głowy, łuszczycę paznokci czy łuszczycowe zapalenie stawów – może ona powodować różne konsekwencje zdrowotne oraz psychospołeczne.

Dzień ten ma zwrócić uwagę jak wielkim problemem społecznym jest ta choroba. Celem Międzynarodowego Dnia Chorych na Łuszczycę jest podnoszenie świadomości o chorobie oraz zapobieganie stygmatyzacji osób cierpiących na łuszczycę i wyciągnięcie do nich pomocnej dłoni.

Pamiętaj łuszczycą nie możesz się zarazić! To choroba ogólnoustrojowa o podłożu genetycznym, którą nie można się zarazić poprzez kontakt fizyczny.