null

26 października Światowy Dzień Donacji i Transplantacji

Drukuj otwiera się w nowej karcie
26.10.2022 - 26.10.2022
zdjęcie sali operacyjnej

Światowy Dzień Donacji i Transplantologii to święto o randze globalnej, które pierwszy raz obchodzone było w Genewie 14 października 2005 roku. W Polsce po raz pierwszy organizatorem obchodów tego święta była Klinika Transplantologii prowadzona przez dr Zbigniewa Włodarczyka.

Celem obchodów Światowego Dnia Donacji i Transplantologii jest promowanie transplantologii oraz podnoszenie świadomości społecznej na temat procedur związanych z przeszczepami, a także zwrócenie uwagi na niezwykłą wartość przeszczepu i skłonienie ludzi do rozważenia możliwości oddania narządów w celu ratowania życia innych osób.

Ideą obchodów święta jest również zwrócenie uwagi na niezwykłą rolę noszenia przy sobie oświadczenia woli, traktowanego jako informację o decyzji dotyczącej naszych narządów, na wypadek śmierci. Oświadczenia o zgodzie na transplantację nie trzeba zgłaszać, ani rejestrować w żadnym systemie. Wystarczy wypełnić krótki formularz, wydrukować i poinformować o tym swoich bliskich.

Pierwszy przeszczep narządu (nerki) miał miejsce w roku 1954 w USA, a pierwszy przeszczep serca odbył się w Kapsztadzie w roku 1967, lekarze z RPA w samym tym roku też z sukcesem przeszczepili po raz pierwszy wątrobę. Polscy lekarze pierwsze próby przeszczepiania narządów od zmarłych dawców podjęli już w 1965 roku. Rok 1985 to wielki sukces polskiej transplantologii i pierwszy przeszczep serca w naszym kraju, wykonany przez profesora Zbigniewa Religę. Ostatnie lata to olbrzymi postęp w dziedzinie transplantologii, przeszczep narządu lub tkanek to często jedyna metoda ratująca życie i zdrowie pacjentów. 

Obchody Światowego Dnia Donacji i Transplantacji to również doskonała okazja, aby uczcić wszystkich dawców narządów i ich rodziny oraz podziękować transplantologom, których ciężka praca pomaga w ratowaniu i poprawianiu jakości życia wielu ludzi.