null

14 listopada Światowy Dzień Cukrzycy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
14.11.2022 - 14.11.2022
na łyżeczce leżący cukier i malina

Światowy Dzień Cukrzycy (World Diabetes Day) został ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (International Diabetes Federation - IDF) oraz Światową Organizacją Zdrowia (World Health Organization - WHO).

Dzień 14 listopada nie jest przypadkowy. Tego dnia w 1891 r. urodził się Frederick Banting, który wraz Charles’em Best jako pierwszy sformułował przemyślenia, które doprowadziły do odkrycia insuliny w 1922 roku. Celem obchodów tego święta jest  zwrócenie uwagi społeczeństwa na przyczyny powstawania choroby, sposoby leczenia oraz powikłania jakie mogą wystąpić, kiedy cukrzyca nie będzie zdiagnozowana i odpowiednio leczona.

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą. Powodem występowania tej choroby jest zaburzenie produkcji insuliny w organizmie (hormon wytwarzany przez trzustkę). Cukrzycy sprzyja otyłość, znikoma aktywność fizyczna oraz używki. To podstępna choroba, która początkowo nie daje wyraźnych objawów. Naszą czujność powinny wzbudzić: osłabienie, senność, nadmierne pragnienie, częste oddawanie moczu, gorsze gojenie się ran, dlatego tak ważna jest profilaktyka.