null

12 listopada Światowy Dzień Zapalenia Płuc

Drukuj otwiera się w nowej karcie
12.11.2022 - 12.11.2022
podświetlony na kolor niebieski most śląsko-dąbrowski

Światowy Dzień Zapalenia Płuc został ustanowiony przez Światową Koalicję przeciwko Zapaleniu Płuc u Dzieci (ang. Global Coalition Against Child Pneumonia). Obchodzone corocznie święto ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat choroby oraz popularyzowanie działań zmniejszających ryzyko zachorowania.

Do najbardziej charakterystycznych objawów zapalenia płuc należą: kaszel, duszności, ból w klatce piersiowej i świszczący oddech. Początkowe objawy choroby mogą przypominać grypę – gorączka, dreszcze, złe samopoczucie.

Najważniejszym i podstawowym działaniem w profilaktyce i zapobieganiu rozprzestrzeniania się zapalenia płuc jest izolacja osoby chorej oraz częste mycie rąk. Bardzo istotną rolę odgrywają też szczepienia przeciw pneumokokom, które najczęściej powodują ciężki, wymagający hospitalizacji przebieg choroby.

Miasto stołeczne Warszawa bierze udział w światowej kampanii „PneumoLight” na rzecz podniesienia świadomości społecznej o zagrożeniach związanych z zapaleniem płuc.

Z tej okazji, 12 listopada w Światowy Dzień Zapalenia Płuc, w godz. 21:00-22:00 zostanie podświetlony na niebiesko Most Śląsko-Dąbrowski jako symbol wsparcia walki z zapaleniem płuc.