null

10 października Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Drukuj otwiera się w nowej karcie
10.10.2022 - 10.10.2022
Zdjęcie. Potłuczone lustro.

Zdrowie psychiczne jest bardzo ważną sferą życia, od której uzależniona jest nasza zdolność do adaptacji w społeczeństwie oraz pracy, a także możliwości radzenia sobie z różnorodnymi sytuacjami. Ustanowienie 10 października Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie profilaktyki zaburzeń psychicznych. Służy także edukacji o rodzajach i objawach zaburzeń psychicznych i sposobach radzenia sobie z nimi.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego jest obchodzony od 1992 roku. Ustanowiony został przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego z inicjatywy Richarda Huntera – sekretarza generalnego organizacji. Hasłem przewodnim w 2022 roku jest (Make Mental Health & Well-Being for All a Global Priority) „Uczyń zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie dla wszystkich globalnym priorytetem”.

Zdrowie psychiczne jest definiowane jako dobrostan, który obejmuje emocjonalne, psychologiczne i społeczne dobre samopoczucie. Zaburzenie, któregoś z powyższych elementów może prowadzić do niepożądanych efektów zdrowotnych. Zaburzenia zdrowia psychicznego są na świecie narastającym problemem. Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) depresja oraz zaburzenia związane z nadużywaniem substancji psychoaktywnych, to najczęściej występujące zaburzenia psychiczne na świecie.

Istotnym jest, że wybierając się po pomoc do psychiatry nie musimy posiadać skierowania. Istnieje również taka możliwość w przypadku psychologa. Możliwość taką wprowadzono w związku z obowiązującym stanem zagrożenia epidemicznego. Rozwiązanie ma swoje uzasadnienie w narastającym poczuciu lęku i niepokoju związanym z pandemią.

Powołując się na badania „Życie w dobie pandemii” Instytutu Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego, możemy zaobserwować następujące wnioski. Co 2 osoba spośród badanych wskazuje na wysoki lub bardzo wysoki poziom odczuwanego stresu, który przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia, a co 4 osoba stan zdrowia określa jest jako zły z uwagi na pojawiające się myśli samobójcze czy stany depresyjne. Problem jest znaczący, ponieważ ponad 450 milionów ludzi na świecie cierpi z powodu zaburzeń psychicznych. Badanie EZOP II (Kompleksowe badanie stanu zdrowia psychicznego społeczeństwa i jego uwarunkowań) prowadzone przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie pokazuje, że u co 4 osoby w Polsce rozpoznano przynajmniej jedno zaburzenie psychiczne.

Gdy potrzebujesz pomocy psychiatrycznej, jesteś w kryzysie psychicznym lub zmagasz się z uzależnieniem, możesz zgłosić się na leczenie z NFZ. Dowiedz się, jak to zrobić: Opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień | Pacjent